تبلیغات
فروش انواع دستگاه لیزر و برش لیزر - مطالب مهر 1395

طراحی لوگو و مدیریت رنگ

جمعه 23 مهر 1395  03:11 ق.ظ

مدیریت رنگ، پروسه ای است که در آن ویژگی های منحصر بفرد هر رنگ بر روی هر دستگاه (دوربین عکاسی، مانیتور، ماشین های چاپ و دستگاه های لیزر برش و حکاکی …) دقیقاً شناخته شده و برای تولید و یا معرفی مجدد رنگ مورد استفاده قرار می گیرند.طراحی لوگوفرایندی است که به میزان بالایی به مدیریت رنگ نیازمند است.
این فرایند غالباً در بطن کار اتفاق می افتد و به نظر می رسد نیازی به مداخله وجود نداشته باشد. امّا زمانی که مشکلاتی در قالب عدم تطابق رنگ پیش می آید، درک این موضوع و راهکارهای مربوط به آن ضروری می شوند.
در عکاسی دیجیتال، فرآیند تصویرسازی عموماً با عکسبرداری توسط دوربین آغاز شده و در نهایت با ماشین چاپ به پایان می رسد. در این بین بسیار محتمل است که دستگاه سومی به نام مانیتور هم در این زنجیره قرار گیرد. واضح است که هر دستگاه جهت معرفی مجدد رنگ از مقوله مدیریت رنگ بهره می برد. اینجاست که مدیریت رنگ حتی اگر نتواند یکسان بودن رنگ های تولید شده در هر دستگاه را ضمانت کند، قادر است که این تفاوت را به حداقل رسانده و کنترل بیشتری بر روی تغییرات را در اختیار قرار دهد.
تعریف مجدد رنگ در دستگاه های مختلف، غالباً همراه با یک مشکل اساسی بوده است: یک کد رنگی یکسان، لزوماً دلیل بر نمایش یکسان رنگ بر روی همه دستگاه ها نیست؛ همان مسئله ی عدم تطابق به دلیل وجود تعاریف متفاوت در دستگاه.
برای درک بهتر این موضوع مثالی می زنیم.
فرض کنید شما به یک رستوران رفته اید و می خواهید یک غذای تند سفارش دهید. با اینکه به غذای تند علاقه دارید، امّا حس چشایی شما نسبت به تندی حساس است، پس باید کاملاً مراقب سفارش خود باشید!
معضل اینجاست! گفتن عبارت “تندی متوسط” به یک آشپز هندی، تعریفی به مراتب متفاوت با آن دارد که همین عبارت به یک آشپز فرانسوی گفته شود.
در هر حال آشپز می تواند میزان تندی غذا را با توجه به مقدار فلفل طبقه بندی کند، اما این به تنهایی کافی نیست. میزان حساسیت شما نسبت به تندی غذا ( به عنوان یک فاکتور متغیر) نیز باید مورد نظر قرار گیرد.
برای حل این معضل، شما باید میزان حساسیت چشایی خود را نسبت به فلفل غذا درجه بندی کنید و با توجه به آن، تعاریفی را در یک قالب معین ارائه کنید. بر فرض مثال برای غذای خیلی تند، 5 واحد فلفل، برای غذایی با میزان تندی متوسط سه واحد فلفل و … . به همین ترتیب جدولی که برای میزان حساسیت شما به فلفل که توسط خودتان شخصی سازی شده، می تواند راهنمای مناسبی برای آشپز هر رستوران باشد.
در کل این فرآیند شامل سه مرحله خواهد بود:
1. مشخص کردن حساسیت هر شخص به میزان تندی
2. میزان تندی خود فلفل
3. نیاز به شخصی که قادر باشد با ترکیب این دو مورد، غذایی با “تندی متوسط” برای شما سرو کند.
این سه مورد اصول مدیریت رنگ می باشند.

در مجموع:
1. مدیریت رنگ هر دستگاه، نیازمند یک جدول شخصی سازی شده یا به اصطلاح پروفایل رنگی (Color Profile) است که تحت سیستم پاسخگویی و انتشار رنگ خود تعاریف مشخصی از هر رنگ را ارائه کند.
2. هر پروفایل رنگی، نوع ارتباط هر رنگ با رنگ های استاندارد مرجع را در فضای فرضی ارتباط پروفایل ها بررسی کرده و تشریح می کند.
3. بخش مدیریت رنگ نرم افزار از این پروفایل های استانداردسازی شده برای معنی کردن یک رنگ از یک دستگاه به دستگاهی دیگر استفاده می کند.
به طور خلاصه می توان گفت که فرآیند بازتولید رنگ از یک دستگاه (مثل دوربین عکاسی) به دستگاهی دیگر (مثل مانیتور) توسط یک موتور نرم افزاری به نام Color Management Module انجام شده که این موتور وظیفه ترجمه ی اطلاعات یک رنگ را در این فرآیند به عهده می گیرد. مدیریت رنگ، این پروسه را با استفاده از پروفایل های رنگی (که در واقع شناسنامه ی رنگی دستگاه ها در شناخت و بازتولید رنگ ها هستند) انجام داده و سعی بر آن دارد تا مشکلات و معضلات عدم تطابق رنگ ها را برطرف کند.
شرکت طراحی لوگو سپنتا با عینی سازی و به تصویر کشیدن ایده های طراحان، با توجه به خواسته شما و کاربری طراحی لوگو، نتایجی ماندگار و ارزشمند را خلق کرده است. تلاش بر ترسیم اتودها جهت انتقال پیام مورد درخواست با خلق ظاهری متفاوت و جدید، یکی از مهمترین اصول طراحی لوگودر این مجموعه بوده و هست.
طراحان لوگو قبل از ترسیم اتودها، در اتاق فکر، نکات برجسته ی کاربری شرکت و مفهومی که آرم یا لوگو باید آن را القا کند را مشخص ساخته و پیشنهادات و ایده های مختلف را در پروفایل پروژه ثبت می کنند. با حذف موارد دارای همخوانی کمتر، کار بروی ایده های مناسب بصورت موازی و همزمان آغاز می شود. پس از ترسیم طرح های اولیه، اتود ها به شور گذاشته می شوند و بهترین ها برای مشتری ارسال شده تا طرح منتخب مشخص شود.

نوشته شده توسط: ادمین ادمین | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: طراحی لوگو ، شرکت طراحی لوگو ، سپنتا ،