تبلیغات
فروش انواع دستگاه لیزر و برش لیزر - مطالب شهریور 1394

برش لیزری و حکاکی بر روی چوب

دوشنبه 23 شهریور 1394  12:16 ب.ظ

برای چوب سه لایه، ام دی اف، چوب بالسا و سایر چوبها
لیزرهای تروتک(Trotec) برای حکاکی لیزری و برش لیزری بر چوب ها مانند ساخت اسباب بازی، آیتمهای تزئینی ، هدایا ، مدلهای معماری وتزیینات چوب بسیار مناسب هستند .

انواع مختلفی از چوبها که برای برش لیزری مناسب اند:
چوب بالسا
چوب توسکا
چوب درخت سرو
چوب طبیعی
ام دی اف
برش لیزر برای چوب چگونه کار میکند؟
هنگام برش و حکاکی چوب با دستگاه لیزر ، سرعت فرآیند بالا ولبه های تمیز بسیار مهم است. لیزرهای برش چوب تروتک ،برشها و لبه های دقیقی تولید کرده و میتواند بر روی اشکال پیچیده و با اندازه ی مختلف نیز کار کند.

چگونه می توان چوب را با لیزر برش داده و یا حکاکی کرد؟
هنگام برش و یا حکاکی چوب با لیزر ،جنبه ی شخصی کار بسیار مهم است . خطوط و متنها و همچنین لوگوهای موجود بر روی تصویر به خوبی توسط لیزر تشخیص داده می شود .استفاده از مهر داغ نیز چنین جزییات دقیقی نمی تواند تولید کند . استفاده از لیزر برای کاربر انعطاف پذیر بالایی را فراهم میکند.
آیا چوب در طول فرآیند برش می سوزد؟
در برش لیزری موادی همچون چوب، لیزر حرارتی تولید میکند که معمولا بالاتر از درجه حرارت تصعید چوب است . چوبی که به سرعت تبخیر می شود ، به صورت دود و با سرعت بالا دیده می شود . بنابراین نزدیکی ناحیه ی برش فشار حرارتی بسیار کمی وجود دارد . با تمرکز دقیق و انتخاب اپتیک مناسب و با کمک هوای فشرده می توان برشهایی با کیفیت بالا ایجاد کرد .

ایا می توان از هر نوع چوبی برای برش لیزری استفاده کرد؟
از آنجایی که چوب یک ماده ی طبیعی است ، افرادی که از لیزر استفاده میکنند باید ویژگی های مختلفی همچون تراکم ومحتوای رزین را در نظر بگیرند . چوبهای نوع نرم مانند چوب بالسا ، نیازمند قدرت لیزر کمتری بوده و میتوان آن را با سرعت بالاتر برش داد . چوبهای سخت نیازمند قدرت بالاتری برای برش هستند .

آیا باید ماده را بر روی سطح کاری محکم کنم؟
نه. لیزر هیچ فشاری بر روی چوب وارد نمیکند. بنابراین نیازی به استفاده از بست و یا سایر مواد تثبیت کننده وجود ندارد. فقط کافیست قطعه ی کاری را قرار داده و فرآیند برش را آغاز کنید .اینکار باعث ذخیره ی زمان و هزینه در طول فرآیند آماده سازی می شود .


نوشته شده توسط: ادمین ادمین | آخرین ویرایش:دوشنبه 23 شهریور 1394 | نظرات() 

انواع لیزر و دستگاه لیزر

یکشنبه 15 شهریور 1394  07:32 ب.ظ

نوع مطلب :دستگاه لیزر ،

انواع لیزر :

سه نوع لیزر اصلی که برای برش لیزری مورد استفاده قرار میگیرد وجود دارد . دستگاه لیزر CO2 برای برش ،حکاکی و سوراخ کردن مناسب است . لیزرهای نئودیمیوم (Nd) و گارنت –آلومینویم –ایتریم نئودیمیوم (Nd-YAG ) از لحاظ ظاهری شبیه بوده وتنها از لحاظ کارکرد متفاوت اند. Nd هنگامی که انرژی بالا و تکرار کم مورد نیاز باشد مورد استفاده قرار میگیرد.لیزر Nd-YAG هنگامی که قدرت بالا برای سوراخ کردن و حکاکی نیاز باشد استفاده می شود. هر دو لیزر CO2 و Nd/ Nd-YAG می توانند برای جوشکاری نیز استفاده گردند.انواع متداول لیزرهای CO2 شامل جریان سریع محوری ، جریان کند محوری ، جریان عرضی و ورقه ای است .لیزرهای co2 معمولا توسط عبور یک جریان از مخلوط گازی (DC )و یا انرژی فرکانس رادیویی پمپ می شوند . روش RF جدیدتر بوده و محبوبتر شده است.از آنجایی که طراحی DC نیازمند الکترودهایی در درون حفره است ، آنها می توانند با فرسایش الکترود ، آبکاری مواد الکترودی بر روی ظروف شیشه ای و یا اپتیک مواجه شوند . ولی رزوناتورهای RF ، الکترود خارجی دارند و در معرض مشکلات ذکر شده قرار نمیگیرند.

دستگاه های لیزر برای برش صنعتی مواد مختلفی همچون آلومینیوم ، فولاد ، فولاد ضد زنگ ، تیتانیوم ، کاغذ ، موم ، پلاستیک ، چوب و پارچه استفاده می شود. لیزرهای YAG در درجه اول برای برش و حکاکی فلزات و سرامیک های استفاده می شوند . علاوه بر منبع قدرت ، نوع جریان گازی نیز می تواند بر روی عملکرد تاثیر بگذارد . در رزوناتور جریان محوری سریع ، مخلوط کربن دی اکسید ، هلیوم و نیترژن با شتاب و سرعت بالا توسط یک توربین یا دمنده به گردش در می آید . لیزرهای جریان عرضی مخلوط گازی را با شتاب و سرعت پایین به گردش در می آورند که نیازمند دمنده ساده تر است . رزوناتور های ورقه ای و یا انتشار سرد ، یک میدان گازی استاتیک داشته که نیازمند هیچ فشار و ظروف شیشه ای نیستند . ژنراتور لیزر و اپتیکهای خارجی ( شامل لنز فوکوس) نیازمند خنک سازی است . بسته به اندازه دستگاه لیزر و پیکربندی آن ، گرمای تلف شده ممکن است توسط خنک کننده منتقل شده و یا مستقیما وارد هوا شود . معمولا از آب به عنوان خنک کننده استفاده می شود که از طریق یک چیلر و یا سیستم انتقال گرما به گردش در می آید .

یک میکرو جت لیزری ، یک لیزر هدایت شده ی جت آبی است که در آن یک پرتو لیزری پالسی در درون یک جت آبی کم فشار همراه می شود . از این برای برشهای لیزری در حالیکه از جت آبی برای هدایت پرتو لیزری از طریق بازتاب داخلی کلی استفاده می شود. مزایای استفاده از این روش این است که آب آثار باقی مانده را حذف کرده و مواد را سرد میکند . مزیت اضافی این روش نسبت به سایر روشهای برش لیزری خشک سنتی ،سرعت بالا ،برش موازی و برش چند جهتی است .لیزر فیبری یک لیزر حالت جامد است که به سرعت در میان صنایع برش فلزات در حال رشد است . بر خلاف co2 فناوری فیبر از یک محیط جذب ماده جامد بهره میگیرد .لیزر دانه ای ، پرتو لیزری تولید میکند و سپس توسط فیبر شیشه ای تقویت می شود. با طول موج تنها 1.64 میکرومتر ، لیزرهای فیبری قادرند نقاط بسیار کوچکی( 100 برابر کوچکتر از نقاط تولید شده در co2 ) تولید کنند که برای برش مواد فلزی انعکاسی بسیار مناسب است .این موضوع یکی از اصلی ترین مزیت لیزر فیبری در مقایسه با لیزر co2 است .


نوشته شده توسط: ادمین ادمین | آخرین ویرایش:یکشنبه 15 شهریور 1394 | نظرات()